Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Szczepankowie

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

 

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Nie ma bardziej uniwersalnej sprawy niż powietrze – potrzebujmy go wszyscy, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób.

To dlatego dążenie do poprawy jakości powietrza w Polsce to nadrzędny cel, jaki postawiliśmy sobie w projekcie ESA. We wspólną sprawę angażujemy nauczycieli, uczniów, ich rodziców i całe społeczności lokalne! Bo razem możemy więcej!

Świadomość problemu to początek zmiany. Dlatego staramy się, aby w szkołach i przedszkolach biorących udział w projekcie ESA instalowane były mierniki pyłów zawieszonych, które stale monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie esa.nask.pl. Na stronie ESA oprócz bieżących wskazań dostępne są również archiwalne dane z pomiarów. Dodatkowo na budynkach szkół instalowane są wyświetlacze LED podające aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli, uczniów i odprowadzających dzieci do szkoły rodziców, ale również dla całej społeczności lokalnej – każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy. Pozwala to świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a jeśli wskazania są alarmujące – w miarę możliwości ograniczyć tego dnia przebywanie na zewnątrz.

Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym przeznaczonym dla dzieci i dorosłych każdy uczestnik projektu ESA poszuka odpowiedzi na trzy główne pytania:

  • Skąd bierze się smog?
  • Jak wpływa na nasze zdrowie?
  • Co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza?

Budowanie świadomości to złożony proces, dlatego wykorzystujemy w nim liczne narzędzia: mierniki, wyświetlacze i tablice informacyjne w szkołach, treści zamieszczane na stronie internetowej esa.nask.pl oraz kursy i e-lekcje dostępne na platformie e-learningowej eduESA.

Stale rozbudowywane zasoby eduESA to:

  • interaktywne zajęcia i e-lekcje dla wszystkich poziomów edukacyjnych;
  • materiały szkoleniowe dla nauczycieli, w tym filmy i prezentacje;
  • testy i certyfikaty dla uczestników kursów.

Nowoczesne narzędzia cyfrowe to integralna część projektu ESA. Dzięki nim pomagamy szkołom w rozwijaniu i doskonaleniu kompetencji cyfrowych uczniów!

 

Czujnik powietrza zamontowany na szkole w Szczepankowie

Utworzono dnia 18.09.2022, 15:57

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.